Povltavská promenáda
Zadavatel IPR Praha, vedoucí projektant Štěpán Špoula, JK ARCHITEKTI a RLA, Richard Labanc jako krajinářský architekt, participace Lukáš Hanus a tým. Koordinační studie 2022-23 jako podklad pro další rozvoj území v příštím desetiletí.
Návrh obousměrného tunelového řešení Městského okruhu v úseku Pelc Tyrolka – Balabenka umožní odklon dopravy z ulice Povltavské a její proměnu ve zklidněnou pobřežní promenádu. Byť výhledové vyloučení dopravy Povltavské ulice je velkým benefitem, jde o poměrně dlouhodobý výhled. Studie je zamýšlena tak, aby pojmenovala cílovou vizi, zásady pro širší související přírodní/parkové území zelené páteře podél Vltavy a Rokytky včetně zelených svahů nad Vltavou a vlastního toku Rokytky v Libni a definovala projekty, které je možné realizovat již nyní nezávisle na Městském okruhu a Libeňské spojce.
Podél řeky je navržen systém různorodých ale propojených veřejných prostorů, upravených a dimenzovaných tak, aby se předešlo kolizím mezi cyklisty a pěšími a uživatelům se nabídl kontakt s vodou a přírodou řeky a její historií. Tento prostor může být zároveň prostorem řeky, kde se během povodní bezpečně rozlévá voda a zmírňuje povodňové škody, prostorem pro přírodu a její procesy, prostorem s kvalitním krajinářsko‐architektonickým řešením se silnou identitou odpovídající celoměstskému významu této promenády, a v neposlední řadě prostorem se samostatnou integrovanou správou. Podobnou kvalitu, jakou dnes mají Thomayerovy sady, může získat ve větším měřítku Bílá skála i vrch Koráb a celé území se tak po zklidnění Povltavské ulice může stát v budoucnu "libeňským Petřínem". Povltavská promenáda může být místem příměstského zemědělství s vinicemi, přírodními a geologickými zajímavostmi, může propojit Fakultní nemocnici Bulovka s okolní krajinou a učinit ji dostupnou také od řeky.