Usedlost Turbová

Usedlost Turbova byla založena v místě původní středověké vinice. Nejcennější stavbou areálu je viniční domek, původně barokní stavba, která byla do současné podoby dostavěna v 19. století. Dnešní podobu celé usedlosti dal stavitel a smíchovský starosta Josef Linhart, který nechal roku 1902, v místě jedné stržené barokní budovy, vystavět patrovou novobarokní vilu s mansardovou střechou.

Kompoziční osou zahrady byla cesta se schodišti směřujícími na viniční domek, který je doplněn po stranách dvěma tisy červenými, údajně nejstaršími v Praze, momentálně v procesu vyhlášení jako památné stromy, a nově vysazenými duby letními. V okolí novobarokní vily byly vysazeny jehličnany – jedle, smrky a jalovce – jako součást kompozice zahrad.

Architektonické řešení obou novostaveb je tradiční, především z důvodu požadavků NPÚ; při konzultaci bylo doporučeno řešení fasád s omítkou a prolomenými otvory oken, bez velkých prosklených ploch, stejně jako byly odmítnuty "zelené" bezúdržbové střechy, jako cizorodý prvek. Typickými povrchy jsou tedy přírodně probarvená štuková omítka, kamenný obklad a gabionové opěrné zídky, měděný plech obkladů a oplechování, dřevěná okna s kamennými parapety a dřevěnými vnějšími žaluziemi, kovové zámečnické prvky v kovářské černi, tvrdé dřevo na terasách.